ГПД 29.03.2021

  


 З кінця березня по старому звичаю починається місяць птахів.

Діти присвячують його маленьким друзям: розвішують на деревах тисячі пташиних будиночків – шпаківень, дуплянок, влаштовують безкоштовні їдальні для милих гостей, проводять свята зустрічі з птахами.

  Оберігати природу ... Оберігати оточуюче середовище. Ці слова сьогодні ми чуємо все частіше.

 Любов до природи – це і любов до Батьківщини, до свого народу. Це наш світогляд, наша мораль, весь спосіб нашого життя.

 Сьогодні наступила пора, коли знову, вже в котрий раз, іде велике переселення птахів на батьківщину. На шляху їх чекають перешкоди й біди. Густі тумани сірою стіною встають перед крилатими мандрівниками. В сірій мряці птахи гублять дорогу. Морські бурі ламають їм пір’я, збивають їм крила, відносять далеко від берегів. Раптові холоди сковують води – птахи помирають від холоду і голоду, тисячі їх гинуть від пожадливих хижаків – орлів, соколів, яструбів. Але ніщо не може зупинити густі потоки крилатих мандрівників.

Через тумани і всі перешкоди летять вони на батьківщину, до своїх гнізд, несучи на своїх втомлених крилах весну.

Птахи поширені скрізь, де є на землі сприятливі умови для їхнього життя. На земній кулі їх налічується 8 тисяч 700 видів, а в нашій країні майже 770 видів. Скільки шкідливих комах і личинок знищують вони! За літо, не злічити! Працюють не покладаючи крил!

Першу звістку про весну приносять граки. Зиму провели вони на півдні нашої країни. Вони дуже спішили до нас. По дорозі не раз попадали в жорстокі заметілі. Десятки, сотні птахів вибивались із сил, гинули на шляху. Долетіли найсильніші.

Шпак працює на добу 17 годин. Та менше їм працювати не можна. Щоб нагодувати їм своїх пташенят шпак повинен приносити корм за день не менше 200 разів.

Птах, що приносить щастя.

 Білий лелека один з найулюбленіших птахів. Якщо в народі люблять лелек за їх красу і велич, та відданість своєму гнізду й довір’я до людей, то вчені цінують його за те, що допоміг їм покласти край споконвічним суперечкам: куди прямують щоосені тисячі сотень пернатих. Свого часу над цим ламали голову і Аристотель і Карл Ліней, Ломоносов, а допоміг лелека.

 1822 року в невеличкому німецькому містечку Макленбурзі зловили лелеку, у довгій шиї якого стирчала стріла, що була африканського походження. Це й наштовхнуло на думку, що лелеки, а можливо й інші птахи зимують в Африці або інших теплих краях.

Народ створив легенду. Раніше чорних лелек на Україні не було. Але якось злі люди в одному селі спалили лелече гніздо. Дорослі птахи встигли злетіти, а пташенята загинули. З горя їх батьки почорніли, як сивіють од лиха люди. Отож полетіли чорні лелеки в гущавину лісу, щоб більше ніколи не бачити людей. Лелеки поступово зникають, через це необхідно охороняти цього птаха.


  А чи знаєте ви, як правильно будувати шпаківні?

1. Запам’ятайте! Не можна майструвати пташині будиночки з фанери, бо в них холодно і неспокійно – фанера звукопроникна.

2. Дошки вистругують рубанком тільки з однієї сторони, всередині будиночків вони повинні залишатись не виструганими, щоб пташки могли чіплятись за них лапками.

3. Кришки будиночків краще зробити не плоскими, а випуклими, щоб з них краще стікала дощова вода.

4. Птахи не поселяться в будиночку, якщо вхідний отвір або льоток буде занадто вузьким або занадто широким.

5. Пташиний будинок треба збити так, щоб в ньому ніде не було щілин.

6. Синичник повинен бути глибоким і тісним – так зручніше синицям.

7. Будиночок для мухоловок і горихвісток пофарбуйте зсередини крейдою.

8. Якщо в звичайному поліні ви висвердлите отвір достатньої довжини, то одержите житло для мухоловок і горихвісток.



Дорогі діти, ви вже знаєте, яку користь приносять птахи, тому охороняйте їх, приваблюйте їх у свої сади, розвішуй­те шпаківні, ніколи не руйнуйте і не дозволяйте руйнувати пташині гнізда іншим. Бережіть пташок - вони наші вірні друзі!

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ГПД 21.04.2021